Jak vyrobit krmítko pro ptáčky

  Krmítko pro ptáčky v zimním období.

Jakmile se příroda uchýlí k zimnímu spánku, přilétá ptactvo za pohostinností našich zahrad. Slunečnicová semínka, oves i nakrájená jablíčka. Všechno to musíme našim opeřeným přátelům připravit na takové místo, kam se i přes nepřízeň počasí dostanou. A krmítko je přesně tím pravým místem.


Co všechno budete k výrobě dřevěného krmítka potřebovat

Výroba krmítka pro ptáčky je skvělým způsobem, jak využít kreativitu při práci a zároveň pomoci ptáčkům najít potravu během chladných měsíců. Spojíte tak zábavné s užitečným. Krmítko může být jednoduché i složitější, osmiúhelníkové nebo obdélníkové. Fantazii se meze nekladou.

Krmítko s ptačím zobem a ptáky.

Nezáleží na tom, jestli bude krmítko dřevěné, nebo plastové. Hlavně když bude plné kvalitního krmení.

 

Navrhněte si velikost a tvar krmítka. Může to být jednoduchá krabice, domeček s otevřenou přední stranou nebo i složitější design. Podle zvoleného stylu a velikosti si přichystejte:

V každém případě myslete na to, že krmítko by mělo být stabilní, bezpečné a pro ptáčky snadno přístupné. Naopak kočky by neměly mít šanci se do něj dostat.

Jak postavit ptačí krmítko – krok za krokem

Základem celého krmítka je dřevěné prkno či OSB deska, které by měly být pevné a opracované, s tloušťkou alespoň 2 cm. Standardní velikost pro krmítka bývá přibližně 20 × 30 cm, na balkon volte spíš rozměry menší. Samozřejmě se vždy řiďte prostorem, do nějž své nové krmítko chcete umístit.dva

Chlapec zdobí krmítko pro ptáky

Krmítko si vyzdobte tak, aby se vám líbilo.

Aby nasypané krmení nepřišlo vniveč, je zapotřebí umístit kolem dokola boční lišty. Jejich výška by určitě měla přesahovat desku alespoň o 2–3 cm. Nachystejte si vrtačku s vruty a lišty připevněte z vnější strany k desce. Jestliže nemáte po ruce vrtačku, pomůže vám i lepidlo na dřevo. Je ovšem důležité, aby bylo opravdu kvalitní.

K upevnění střechy budete potřebovat vzpěry. K tomu vám postačí čtyři kulaté či dřevěné hranoly o stejné výšce. Tu volte podle vlastního uvážení. Vzpěry pečlivě připevněte do vnitřních rohů přichystaného základu.

U střechy myslete na to, že by měla alespoň o pár centimetrů přesahovat velikost spodního základu, aby voda nestékala do krmítka. Budete potřebovat dva kusy desky, ke kterým připevníte i štíty stříšky z obou stran. Štítem určíte sklon střechy a podpoříte celkovou strukturu krmítka. Štíty budou dva stejné rovnoramenné trojúhelníky, přičemž základna by měla být stejně dlouhá jako spodní deska (základní deska). Délku ramen trojúhelníku zvolte také dle vlastního uvážení, ale myslete na to, že čím delší ramena, tím větší sklon střechy. Všechny části – základnu se vzpěrami, štíty a střechu – k sobě pevně přišroubujte a zkontrolujte stabilitu.

Střechu můžete dělat i rovnou, ale šikmá varianta lépe odvádí dešťovou vodu. Pokud vám zůstala lehká střešní taška, můžete ji připevnit ke střeše krmítka. Hodit se může i pogumovaná podložka. aby voda nenasakovala do dřeva střechy, ale stékala na zem.

Zelené krmítko pro ptáčky zavěšené o strom.

Konečný vzhled si upravte – natřete barvou nebo přidejte dekorační prvky.

 

Kam s krmítkem na zahradě

Vyberte takové místo, kde na ptáčky budete mít dobrý pohled, ale zároveň bude daleko od rušných částí. Krmítko můžete zavěsit přímo na větve stromu, což ptákům poskytne přirozené prostředí. Pokud se rozhodnete pro variantu krmítka na nožičkách, můžete jej umístit téměř kamkoliv na vaší zahradě.

Myslete na to, aby krmítko bylo:

  • daleko od rušných míst,
  • snadno ptáčkům viditelné,
  • chráněné před větrem,
  • dostatečně vysoko nad zemí – ideálně metr a půl až dva,
  • nejlépe v okolí stromů a keřů.

Krmítko s využitím talíře z kuchyně.

Krmítko můžete vyrobit opravdu jakkoliv.

 

Nemáte po ruce dřevo? Zkuste plastovou láhev

Pokud se ocitnete v situaci, kdy nemáte dostatek času nebo materiálů na výrobu tradičního dřevěného krmítka, existuje jednoduché a rychlé řešení: využití PET lahve. Běžná dvoulitrová PET láhev se snadno transformuje na funkční krmítko a výroba je opravdu jednoduchá.

PETku pořádně vymyjte a připravte si:

V lahvi vytvořte těsně pod uzávěrem dva malé otvory pomocí šroubováku. Následně jimi protáhněte provázek, který později přivážete ke stromu. Měl by tak být dostatečně dlouhý.

Krmítko s ptáčky a bidýlkem.

Na bidýlku si postojí a vyzobou krmení.

 

Další dva otvory vyřežte nad dnem lahve. Měly by být dostatečně velké na to, aby skrz ně prošel klacík či měchačka. Začněte menšími dírkami, které kdykoliv můžete zvětšit. Jakmile si budete myslet, že je velikost dostatečná, klacík prostrčte těmito otvory skrz lahev. Na každé straně by měl kus dřívka vyčnívat – pro ptáčky poslouží jako bidýlko.

Poté nůžkami vytvořte poslední dva otvory asi 4–5 cm nad připraveným bidýlkem. Z těch budou ptáčci krmivo vyzobávat. Po naplnění PET lahve ji nezapomeňte uzavřít víčkem, aby dovnitř nepršelo a krmivo zůstalo suché.

Vyhněte se používání plastové lahve jako krmítka v ležaté poloze. Tento způsob uspořádání by mohl vést k hromadění vlhkosti uvnitř a následnému rychlému zkažení krmiva.

Co nasypat do krmítka?

Je důležité, aby krmení bylo kvalitní. V žádném případě nepřikrmujte ptáčky pečivem, zbytky z kuchyně či sladkostmi. To by jim mohlo uškodit. Stejně tak pokud uvidíte, že je krmivo zkažené, ptáčkům ho nedávejte.

Co určitě do krmítka patří, jsou:

  • slunečnicová semínka,
  • drcené vlašské ořechy,
  • semena máku,
  • ovesné vločky,
  • nakrájená jablka,
  • hovězí lůj,
  • bobule – jeřabiny nebo sušená bezinka.

Příroda na dosah ruky

Krmítko můžete vyrobit i z květináče, kokosu nebo třeba z plechovky. Nejčastější variantou je ovšem ta dřevěná – a u nás seženete všechno, aby dřevěné krmítko zdobilo i vaši zahradu. A pokud se na výrobu necítíte, vyberte si jedno z již hotových krmítek.

Vytvořeno02.01.2024

Tento internetový obchod ukládá soubory cookies, které pomáhají k jeho správnému fungování.

Podrobné nastaveníPovolit vše