Jak zvolit správný přesah střechy do okapu

přesah střechy do okapu

Jedním z faktorů, který výrazně ovlivňuje funkčnost celého okapového systému, je přesah střechy do okapu. Pokud není správně zvolen, mohou nastat problémy vedoucí k poškození okapového systému nebo i k poškození domu. Jaký má tedy přesah střechy být?

  

Co přesah střechy do okapu přesně znamená

Přesahem střechy do okapu je myšlena vzdálenost a přesné umístění okapového žlabu od okraje střechy. Pro správné umístění hraje roli výšková vzdálenost mezi okapem a okrajem střechy a také vodorovná vzdálenost okraje střechy od hran okapového žlabu. 

 

Jak přesah střechy do okapu správně zvolit

Základním pravidlem je, že střecha musí přesahovat do třetiny průměru okapu. Výškový rozdíl mezi prodloužením střechy a návalkou (okrasným ukončením) okapu pak musí být nula až dva centimetry. To změříme pomocí přiložení latě, která bude představovat prodloužení střechy. Pro lepší představu najdete grafické znázornění těchto rozměrů na následujícím obrázku.

 Správné umístění žlabu od okraje střechy

Přesah střechy do okapu regulujeme správným umístěním okapových háků. Napsali jsme pro vás článek, jak na montáž i ohýbání okapových háků, ve kterém se dozvíte vše potřebné.

 

Jaké mohou nastat problémy, pokud přesah střechy není správný

Jak už jsme naznačili, přesah střechy do okapu má výrazný vliv na funkčnost a životnost okapového systému.

Výšková vzdálenost mezi žlabem a střechou hraje roli především v zimních měsících. Pokud je žlab u střechy příliš blízko, sníh se nesesune na zem a bude vyvíjet tlak na okapový systém. Plastový okap by se pak tíhou mohl až zlomit. Pozinkované a hliníkové okapy mají sice vyšší nosnost, zbytečný tlak na materiál by ale snížil jeho životnost.

Při špatně zvolené vzdálenosti okraje střechy od hran okapového žlabu mohou nastat dva problémy. Pokud přesah střechy do okapu není dostatečný, voda bude stékat na fasádu a v krajním případě může z dlouhodobého hlediska až poškodit dům. Pokud je přesah střechy do okapu naopak příliš velký, voda bude přetékat přes okraj okapu a ten tak nebude plnit svou funkci.

 

Potřebovali byste poradit s výběrem okapového systému nebo jeho montáží? Neváhejte se na nás obrátit.

 

Chci se poradit

 

 

Vytvořeno25.02.2021
Na vašem soukromí nám záleží

Díky cookies bude na webu vše fungovat a my ho budeme moci dále vylepšovat. Na jiných webech se vám může objevit naše reklama. Pokud souhlasíte, klikněte na Povolit vše.

Povolit všePodrobné nastavení