Kapková závlaha šetří vodu, čas i práci. Vyrobte si ji také

 Kapénková závlaha záhonů

Zavlažování nemusí být náročné. Domácí kapková závlaha dokáže ušetřit vodu až o 75 % oproti běžnému zalévání, usnadňuje hnojení i pletí a zvládnete ji vyrobit svépomocí.


Proč kapkový zavlažovací systém?

Protože je velmi efektivní, a to v několika ohledech. Voda kape pouze k dané rostlině, takže s ní neplýtváte na místa, kde nic neroste. Tím snížíte výskyt plevele, čímž si ušetříte práci s jeho likvidací. Se systémem se také lépe přihnojuje, protože do něho můžete namontovat přimíchávač hnojiva. A to malé množství vody, které na kapénkovou závlahu potřebujete, dokážete zajistit i v horkém a sušším období.

Jak vyrobit kapkovou závlahu

Základní princip spočívá v tom, že se speciálně upravená hadice rozvine okolo jednotlivých rostlin, keřů, stromků nebo truhlíků. Z ní odkapává voda a zásobuje pouze rostliny, které to potřebují.

Jde vlastně o takový stavebnicový systém, který můžete koupit hotový, nebo si svépomocí vyrobit vlastní. Pak budete potřebovat:

Výroba vlastní závlahy zahrady

 

Zdroj vody pro kapénkové zavlažování

Využít můžete vodovodní kohoutek, studnu nebo sud na dešťovou vodu. Každý způsob má svá drobná úskalí, která se však dají snadno vyřešit.

V případě napojení na vodovodní řad budete potřebovat zmíněný regulátor tlaku vody, aby nedocházelo k příliš velkému průtoku. Pak by efektivita kapkové závlahy přišla vniveč.

Do studny zase musíte umístit čerpadlo vhodné pro kapkovou závlahu (ideálně nízkotlaké) a filtr na nečistoty, které by mohly dírky v hadici ucpat.

U sudu či barelu jde o takzvanou beztlakovou kapkovou závlahu (samospádem). V takovém případě však nádrž musí stát alespoň 20 cm nad úrovní kapkovací hadice, proto nezapomeňte na podstavec. Odčerpávání vody vám usnadní kohoutek nebo výlevka. Tento zdroj dokonale podporuje hlavní myšlenku kapkové závlahyšetření pitnou vodou.

Bazén nepřichází v úvahu, chlor a zbytky ostatních chemických přípravků pro čištění bazénu by rostlinám rozhodně neprospěly.

 

Hadice na kapkovou závlahu

K vybranému zdroji vody musíte připojit vhodnou hadici. Většinou se používá pevnější typ s průměrem 16 mm, ale zvolit můžete i jinak. Věříme, že vám pomůže článek Jak vybrat nejlepší zahradní hadici.

Následným nejjednodušším krokem je hadici vést kolem rostlin a v místech stonku udělat do hadice dvě dírky. Další možností je připojení různých komponentů. Jejich výběr záleží na tom, co budete zavlažovat. Zda jde o kapkovou závlahu do skleníku, na záhony, nebo jednotlivé rostlinky v květináčích.

Do skleníku můžete použít uvedený jednoduchý způsob. Co se truhlíků, květináčů a jiných nádob týká, do vytvořených děr v hadici namontujte kapkovače. U záhonů můžete postupovat takto:

  • Hlavní hadici veďte podél záhonu.
  • V několik místech připojte hadice rozstřikovací, které následně umístěte přímo do záhonu.
  • Tyto hadice položte obráceně, aby otvory směřovaly do zeminy.

Na trhu najdete také speciální hadičky s jehlou, které vedou vodu přímo ke kořenům, což je zdaleka nejefektivnější.

Jak vyrobit vlastní závlahu zahrady

Podzemní zavlažování trávníku kapkovou hadicí? Proč ne

I tato varianta je možná, budete si však muset koupit speciální hadici s integrovanými kapkovači, kterou lze zakopat do země. Je totiž ošetřená tak, že propouští vodu ven, ale dovnitř nepustí kořeny ani nečistoty, tudíž se neucpe.

Usnadněte si zavlažování co nejvíce

Do systému namontujte časovač, ten celý proces zefektivní na nejvyšší možnou míru. A nezapomeňte načerpat důležité informace z článku Zavlažování zahrady svépomocí, zejména rady ohledně čerpadel by se vám mohly hodit.

Vyzkoušejte kapkovou závlahu z PET lahví

Chcete si kapkovou závlahu vyzkoušet „nanečisto”? Vytvořte si tento systém pro začátek z plastových lahví. Těm uřízněte dno, mírně odšroubujte uzávěr a hrdlem je zapíchněte do kořenové zóny rostlin. Vodu doplňujte ručně konví. Uvidíte, že to nebude tak často jako při běžném zalévání.

Závlaha z PET lahví

Ušetřete s námi

O úsporách při používání kapkového zavlažování není pochyb, tak neváhejte a pusťte se do budování. Mnoho komponentů najdete u nás na Strefa.cz za výhodné ceny.

Tip: Jak šetřit vodou nejen na zahradě.

 

 

Vytvořeno09.06.2022

Tento internetový obchod ukládá soubory cookies, které pomáhají k jeho správnému fungování.

Podrobné nastaveníPovolit vše