Kdy a jak stříhat ovocné stromy

 Prořez stromů

Vzrostlé stromy v nás někdy vyvolávají mylný dojem, že žádnou péči nepotřebují, není to však pravda. Kromě dostatku vláhy a občasného přihnojení byste neměli zapomínat ani na jarní řez stromů, zejména u některých plodících druhů. Vše o jarním ořezu stromů se dozvíte právě teď.


Proč provádět jarní řez ovocných stromů

Důvod je prostý – podpoříte tím plodnost stromu. Správný prořez prosvětlí korunu a umožní ovoci růst i uvnitř, nejen po obvodu koruny. Dostatek světla a vzduchu také potlačuje šíření cizopasníků a hniloby. Stříhání ovocných stromů na jaře podpoří růst nových výhonků.

Stříhání stromů nejen na jaře

Jarní řez jabloní, hrušní a višní je nezbytností, jiné druhy však ocení prořez na konci léta, kdy je růst koncentrován na kořeny a kmen. Na jarní řez švestek, meruněk a broskví zapomeňte, těm můžete nepotřebné či příliš dlouhé větve odstranit třeba až po sklizni.

Jak stříhat ovocné stromy na jaře

Kromě zručnosti budete potřebovat samozřejmě vhodné náčiní. Připravte si:

Necítíte-li se ve výškách bezpečně, budou se vám hodit teleskopické nůžky na větve s pilkou.

Tenčí kusy bez problémů odstraníte univerzálními nůžkami na větve, na ty silnější poslouží větší prořezávací pila. Správný postup prořezu silnějších větví vypadá takto:

  1. Větev nařízněte zespoda.
  2. Veďte řez shora, dokud větev neodpadne.
  3. Seřízněte pahýl, aniž byste poškodili okolí řezu.

Tento postup je důležitý, protože větev odpadne bez strhnutí části kůry.

STREFA tip: Nemáte-li prořezávací pilu, použijte na silnější větve nůžky s převodem, díky němuž se navyšuje střižná síla.

Klasické nůžky na prostřih větví

Obecná pravidla pro jarní střih/řez ovocných stromů

Obecně byste měli odstranit poškozené větve a zkrátit ty příliš dlouhé, přinášíme vám však i konkrétní rady. Nejprve identifikujte hlavní větve stromu vytvářející kostru a poté odstraňte větve:

  • nadbytečné,
  • odumřelé či jinak poškozené,
  • křížící se,
  • rostoucí směrem dovnitř ke středu stromu,
  • blokující místa, kde se chodí,
  • otírající se o dráty nebo střechu,
  • přečnívající přes dům,
  • rostoucí do podivných úhlů.

Neodstraňujte více než čtvrtinu větví stromu a rány větší než 3 cm v průměru namažte štěpařským voskem nebo neředěným Latexem, aby do stromu nevnikly škodlivé mikroorganismy.

Pravidla pro řez jabloní na jaře

U mladých jabloní dejte pozor při řezání hlavních větví. Zkraťte je maximálně o ⅓, jinak namísto provzdušnění koruny podpoříte růst nových větví, a to na úkor úrody. Jarní řez starých jabloní, takzvaný zmlazovací, se naopak provádí více do hloubky pro zesílení intenzity regenerace.

STREFA tip: Při stříhání jabloní na jaře se vám budou lépe ovládat jednoruční nůžky, s nůžkami pákovými (dvouručními) zase dokážete ustřihnout silnější větve.

Pákové nůžky na větve

Druhy řezu stromů na jaře

Výše jsme zmínili zmlazovací řez, který se aplikuje na starší stromy z důvodu prodloužení jejich životnosti a plodnosti. Provádět ho můžete také u stromů poškozených mrazem. Spočívá hlavně v odstranění poškozených větví a v hlubším sesazení na rozvětvení, kde vyrůstá mladší větev. Doporučuje se vykonat jednou za 2 až 3 roky.

STREFA tip: Na starší a suché větve se hodí kovadlinkové nůžky se žlábkem na spodní části.

Dalším typem jarního střihu stromků je udržovací řez stromů v plné plodnosti. V tomto případě je nejjednodušší řídit se poučkou, že nejlépe plodící větve jsou šikmé. Ty, které rostou kolmo vzhůru, se odstraní v místě rozvětvení, těsně za větevním kroužkem. Stejným způsobem postupujte u výhonků, které se kříží nebo rostou dolů.

STREFA tip: Zvolte nůžky dvousečné, které zajistí čistý řez bez rozdrcení větve.

Řez výchovný jsme sice uvedli na posledním místě, ve skutečnosti se ale provádí jako první, a to u mladých stromů. Usměrníte tím jejich růst a vytvarujete korunu. Uskutečňuje se v prvním, druhém a třetím a vyšším roce po výsadbě. Ne však více než 5 let, pak už jde o řez udržovací.

STREFA tip: Na tvarování mladých stromků můžete použít nůžky na živý plot.

Nůžky na živý plot

Jak stříhat okrasné stromy

V tomto případě nemusíme zvyšovat úrodu, ale jde nám o krásu. Cílem je tedy rovnoměrné rozložení větví, popřípadě tvarování. A kdy stříhat stromy a keře z estetických důvodů? V době jejich vegetativního klidu, ideálně v předjaří.

Nejčastěji se takto regulují jehličnany – a kdo jiný ví o úpravě jehličnatých stromů více než Japonci. Doporučujeme proto použít nůžky s japonskou ocelí.

U opadavých stromů s jediným hlavním kmenem (např. břízy a topoly) nesmíte tento poškodit, odstřihávejte jen slabé vedlejší větévky. Vyberte si k tomu například jedny ze zahradnických nůžek BAHCO.

Když strom s převislými větvemi doroste do požadované výšky, odřízněte hlavní výhon. V dalším roce odstraňte vzhůru rostoucí výhony, které by původní hlavní kmen mohly nahradit. Pro stříhání větví ve výšce použijte zastřihovací nůžky na prodloužené násadě.

Jak vybírat nůžky pro jarní střih ovocných stromů

Několik konkrétních tipů jsme vám již dali, zmiňovali jsme nůžky:

Sledujte ale i další vlastnosti a při výběru si položte ještě tyto otázky:

O nůžky na větve musíte následně také správně pečovat. Přečtěte si, jak na to.

Údržba zahradnických nůžek

Vyberte si z kvalitních značek

Pro někoho hraje při výběru roli i výrobce. Se strefa.cz se nemusíte bát, nabízíme pouze kvalitní a ověřené značky. Tak neváhejte a vybírejte!

Vytvořeno04.05.2022

Tento internetový obchod ukládá soubory cookies, které pomáhají k jeho správnému fungování.

Podrobné nastaveníPovolit vše