Montáž fotovoltaiky na střechu – co vás čeká?

 montáž fotovoltaiky

Pro fotovoltaiku se rozhoduje čím dál více domácností. Instalace je relativně snadná a nevyžaduje rozsáhlé stavební úpravy. Pro uchycení jednotlivých komponentů a průchod kabelů postačí vyvrtat několik otvorů a zkontrolovat, že jsou panely správně připevněny.


Podívejte se, jak taková instalace probíhá:

Vyplatí se investice do fotovoltaiky?

Fotovoltaický systém přeměňuje sluneční záření na elektrickou energii. Díky tomu snížíte náklady na spotřebu elektřiny i ohřev teplé vody. Získáte finančně výhodné řešení, minimalizujete používání fosilních paliv a uděláte další krok k udržitelné budoucnosti.

Solární panely se dají nainstalovat na téměř všechny typy střech. Před instalací zkontrolujte, že jsou krovy pevné a stabilní, neboť jeden panel váží kolem 20 kg. Tato zátěž je pro střechu v normální kondici zcela bezpečná. V opačném případě střechu před instalací nejprve opravte.

Optimální úhel a orientace solárních panelů

Aby panely správně fungovaly, potřebují dostatečné množství slunečního světla. Pozornost proto věnujte komínům a vikýřům, které vrhají stín. Výkonnost fotovoltaiky ovlivní i úhel, pod kterým dopadají sluneční paprsky. Optimální sklon se pohybuje mezi 20–50°, tu úplně nejlepší efektivitu získáte v rozmezí 35–45°. U plochých střech úhel můžete jednoduše upravit pomocí nosných konstrukcí.

V neposlední řadě hraje roli i orientace střechy na světovou stranu. V ideálním případě by měla být orientována na jih. Pokud je nakloněna na jihovýchod či jihozápad, nejspíš se objeví ztráty v rozmezí pár procent. Pravděpodobně je ani nezaregistrujete. Opačný případ je to u střech orientovaných na západ a východ. Tady efektivita klesá o něco více, a to dokonce o 20 %. Ztrátu výkonu můžete kompenzovat větším počtem solárních panelů.

solární panely na celé ploše střechy

Využijte každé volné místo na střeše

 

Co vás čeká při instalaci

Pokud jsou vaším strašákem stavební práce, můžete si oddechnout. Počítejte s jediným, a to s vrtáním do zdi. Budete potřebovat vyvrtat díry, odkud povede elektroinstalace ze slunečních panelů do domácího rozvaděče. Při práci napojte vrtačku na odsávání. Vyhnete se tak prášení.

Konkrétní způsob montáže závisí na typu střechy a krytiny. Klasické střešní tašky dočasně vytáhněte, do trámů přišroubujte háky a tašky vraťte zpět na původní místo. U šindele nebo střechy ploché věnujte maximální pozornost utěsnění prostupů, které poslouží k upevnění nosných lišt solárních panelů. K tomu se využívá střešní tmel okolo šroubů, které drží nosné lišty, a těsnicí guma.

U plechových střech je montáž nejsnazší. Nosné lišty připevníte na falce plechové krytiny a díky tomu se vyhnete nepříjemnému vrtání.

Montáž střídače a jeho propojení

Všechny panely jsou propojeny kabely, které skrz střechu vedou nejčastěji do technické místnosti, kotelny či sklepa. Zde je umístěn i střídač (měnič), a pokud si vyberete fotovoltaický systém s akumulací přebytků do baterie, pod střídač se nainstalují také bateriové články.

U taškové střechy mohou kabely vést větrací taškou, u ostatních střech vás čeká provrtání otvoru, kterým se kabely propustí do domu. Buďte maximálně obezřetní při realizaci vodotěsnosti těchto otvorů. Kabely můžete vést i po fasádě domu.

Celý systém se následně napojí na vnitřní elektrorozvody, a to pomocí hlavního domovního rozvaděče.

Vyskytne-li se nějaký problém až po nainstalování solárních panelů, lze je jednoduše dočasně demontovat a po opravě vrátit na původní místo.

Jaké komponenty jsou potřeba k montáži

K montáži solárních panelů budete potřebovat nejen střídač pro přeměnu vyrobené elektřiny a baterii pro ukládání přebytečně energie, ale i spojovací materiál, střešní držáky nebo úchyty panelů.

Jaké komponenty na fotovoltaiku se vám budou hodit:

  • Nosné profily – slouží k překonání kotevních bodů na nosné nebo podkladní konstrukci a následné připojení solárních panelů.
  • Střešní držáky – řeší instalaci na krytinách, které nejdou demontovat, a vytváří standardizovaný otvor, do kterého je možné jednoduše instalovat další součásti solárního systému.
  • Střešní háky – slouží k instalaci na skládaných střešních krytinách, kotví se do konstrukce krovu.
  • Úchyty panelů neboli svorky – to jsou hliníkové prvky sloužící pro ukotvení solárních panelů do nosných profilů.
  • Kotevní materiál – zajišťuje kvalitní a trvalé připojení jednotlivých součástí fotovoltaiky k nosné konstrukci, ať už ke krovu, nebo střešní krytině.
  • Spojovací materiál – matice pro držáky profilů, pryžové podložky pod kombinovaný šroub, šrouby pro úchyty panelů, T-šrouby.
  • Doplňkové komponenty – spojky, klouby, koncové krytky a samolepicí gumový pás.

Umístění fotovoltaických panelů na plochou střechu

K efektivnímu výkonu budete v případě ploché střechy potřebovat speciální nosnou konstrukci, která solární panel nakloní do požadovaného úhlu. Nejčastěji se jedná o nastavování mezi třemi polohami, které využíváte v závislosti na tom, jaké je roční období. Díky správně nastavenému sklonu využijete maximální intenzitu slunečního svitu.

  • Na jaře a na podzim je nejideálnější úhel v rozmezí 40–50°.
  • V letních měsících doporučujeme sklon nastavit na 35°.
  • V zimě se nebojte zvolit úhel vyšší, a to 60°.

solární panely na ploché střeše

Fotovoltaiku nainstalujete i na střechy ploché

 

Montáž na šikmou střechu

V dnešní době lze fotovoltaické panely instalovat téměř na jakoukoliv střechu. Výjimkou není ani střecha šikmá. V první řadě potřebujete vědět, jakým směrem je vaše střecha orientovaná. Za ideální se považuje střecha orientovaná na jih s maximálním sklonem 25–40°.

U šikmých střech počítejte s výše zmíněnými překážkami v podobě střešních oken či komínů, které mohou plochu zastínit a taktéž zmenšit prostor, na kterém můžete panely instalovat.

Systémy pro uchycení se nejčastěji volí podle typu střešní krytiny:

  • Pro plechové krytiny se vám budou hodit držáky a kombinované šrouby.
  • V případě pálených nebo betonových tašek se využívá střešní hák.
  • Na střechy z vlnitého nebo trapézového plechu využijete kombivrut s těsnicí podložkou.

fotovoltaika pro šikmou střechu

Šikmá střecha? I na ni solární panely namontujete

 

Solární panely na plechové střeše – na co si dát pozor?

Fotovoltaiku nainstalujete na plechovou střechu podobně jako u střechy s taškami nebo břidlicí. Liší se v upevnění kolejnic. Zatímco v minulosti se nástavec připevňoval ke spodní konstrukci střechy, dnes se připevňuje přímo na trapézový plech nebo střešní tašku, a to pomocí šroubů do tenkého plechu. Na trhu existují i novější systémy, ve kterých jsou moduly a nástavce již zkombinovány.

Nezapomeňte, že plechové střechy jsou velmi lehké. Při montáži je proto nutné, aby minimální tloušťka plechu představovala 0,75 mm. Chybět by neměla ani zvýšená ochrana proti korozi.

Fotovoltaika a eternitová střecha

Instalace solárních panelů na eternitovou střechu je samozřejmě možná, ale příliš ji nedoporučujeme. Střešní krytiny z eternitu jsou velmi křehké a při montáži fotovoltaiky mohou popraskat. Konstrukci i panely je zapotřebí montovat z plošiny, což celý proces značně ztěžuje. I proto se můžete setkat s řadou firem, které od takové zakázky dají ruce pryč. Nicméně téměř vždy se dá najít jiné řešení. Panely můžete místo střechy nainstalovat na garáž, stodolu nebo třeba altán.

Zajistí soběstačnost i úsporu peněz

Fotovoltaika je investicí do budoucnosti. Sníží náklady na energie a přispívá k ochraně životního prostředí. Ve své podstatě dokonce vaši střechu chrání před přímým působením počasí a dalšími vlivy, takže krytina vydrží déle. I když počáteční náklady na jejich instalaci mohou být vyšší, dlouhodobě přinášejí významné úspory.

Buďte na montáž solárních panelů připraveni. Pořiďte si potřebné komponenty od kvalitního výrobce. U nás seženete opravdu všechno – od spojovacího materiálu přes střešní prostupy i montážní profily. Všechny produkty jsou odolné proti korozi a jedná se o české výrobky z Moravy. Lepší poměr ceny, výkonu a životnosti nenajdete.

Vytvořeno27.07.2023

Tento internetový obchod ukládá soubory cookies, které pomáhají k jeho správnému fungování.

Podrobné nastaveníPovolit vše