Odvětrávání střechy přispívá k její dlouhé životnosti

 odvětrávání střechy

Od nové střechy se mnoho očekává. Nejen že by měla dobře vypadat, ale především i dlouho vydržet. Pořízením kvalitní střešní krytiny to ovšem nekončí. Stejně důležitý je také výběr povrchové úpravy tašek a následná realizace celého střešního systému. Z pohledu správné funkčnosti střechy hraje významnou roli i její odvětrávání – lze tak zamezit degradaci pláště.


Na odvětrávání střechy se podíváme v dnešním článku:

Nepodceňte důležitost odvětrávání střechy

Odvětrávání střechy je pro zajištění životnosti a estetického vzhledu střešní krytiny nenahraditelným pomocníkem. Stará se o odvádění vodní páry, která nejčastěji vzniká v zatepleném prostoru pod střešním pláštěm. Do prostoru pod střechou se vlhkost dostává nejen zvenku, ale i v případě činností, ze kterých stoupá pára, jako například vaření, praní nebo koupání.

Odvětrání střechy s moderním vzhledemDůkladné odvětrání prostoru chrání střešní konstrukci a použité materiály před předčasným znehodnocením. Díky eliminaci nadměrné akumulace vlhkosti ve střešním plášti:

  • se minimalizují teplotní rozdíly mezi jednotlivými částmi střechy,
  • zamezí se usazování mechů a lišejníků,
  • v letních měsících nedochází k přehřívání podkrovních místností.

Typy střech a jejich odvětrávání

Na trhu existuje obrovské množství různých druhů střešních krytin. Jedno mají ale společné. Pro většinu z nich platí, že by pod nosnou vrstvou krytiny měla být vytvořena ventilační vzduchová mezera.

Střešní krytiny můžeme dle způsobu odvětrávání rozdělit na:

  • paropropustné a větroprodyšné skládané střešní krytiny – kam můžeme zařadit střešní tašky pálené, betonové, keramické i vláknocementové, ale i dřevěné šindele či břidlice,
  • neprodyšné střešní krytiny – do kterých patří plechové střechy, skládané plastové krytiny, bitumenové šindele, falcované plechy a další.

Metody odvětrávání různých střešních prostor

Odvětrávání se provádí za pomoci vertikální vzduchové mezery pod střešním pláštěm. Jedná se o prostor mezi krytinou a podkrovím. Vzduchová mezera brání degradaci střešní krytiny. V opačném případě by mohlo dojít ke korozi, delaminaci jednotlivých vrstev či vzniku vad, plísní, hnilob a ztrátě tepelné izolace.

Existuje několik různých metod odvětrávání střešních prostor, z nichž každá se používá v závislosti na konkrétním typu střechy a má své výhody a nevýhody.

Odvětrávání skrze hřebeny a štíty

Tato metoda se nejčastěji využívá u šikmých střech, na nichž jsou použity klasické střešní tašky. Používají se hřebenové a štítové ventilační prvky, které se umístí do nejvyšších bodů střechy a tím umožňují průchod vzduchu a páry ven z konstrukce.

Odvětrávání podél okapů

Pokud máte střechu s nízkým sklonem, kde není dostatek prostoru pro využití již zmíněných hřebenových či štítových ventilačních prvků, je tato metoda odvětrávání ideálním řešením. Zvolit můžete speciální střešní tašky s ventilačními otvory nebo samostatné ventilační prvky, které umístíte podél okapů.

Odvětrávání napříč celou plochou střechy

Odvětrávání skrze celou plochu je vhodné pro střechy s uzavřenými hřebeny a štíty. V takových případech se používají celoplošné ventilační membrány či pláště, které jsou často vyrobeny z paropropustných materiálů a umisťují se pod střešní krytinu.

Odvětrávání přes střešní plášť

Často se používá u střech s jednovrstvou membránovou krytinou. O odvod vzduchu a páry se starají speciální ventilační prvky umístěné do střešního pláště.

Odvětrávání přes okapy a žlabové systémy

Obvykle se tato metoda používá u střech s okapy a žlabovými systémy, například u střech s plochým sklonem. Ventilační prvky jsou umístěny právě podél okapů a žlabů.

Jak provést výpočet odvětrání střechy

Pro správnou funkci ventilační mezery je zapotřebí dostatečně velký otvor ve spodní části, čímž je zajištěno proudění vzduchu zvenčí až k vrcholu střechy, odkud vzduch odchází ventilačním prvkem.

Tloušťka ventilační mezery se určuje podle:

  • sklonu střechy – může být v kategoriích menší než 5°, 5–25°, 25–45° a více než 45°,
  • původu vlhkosti – zda má mezerou unikat pouze vodní pára pronikající z vnitřních prostor domu, nebo i provozní páry uvnitř konstrukce,
  • délky střechy – od hřebene ke spodnímu okraji, kdy se při délce nad 10 metrů přidává za každý další metr délky 10 %.

Obdobným způsobem se určuje i velikost otvorů pro vstup a výstup vzduchu. Pro výpočet se používá příslušný koeficient, kterým se dělí větraná plocha střechy.

Větrací prvky

K odvětrávání střechy můžete použít různé větrací prvky.

  • Hřeben a nároží – v tomto případě se používají větrací pásy, které mohou být doplněny kartáčovou lištou.
  • Odvětrávací turbíny – zabraňují průniku vlhkosti do střechy a pracují i bez přívodu elektrického proudu.
  • Větrací tašky – v nabídce je má téměř každý výrobce střešních krytin.
  • Okapová hrana – jakožto větrací mřížka ve tvaru hřebene.
  • Sety – najdete v nich všechno potřebné pro realizaci odvětrávání střechy, například prostupové tašky, odvětrávací komínek a spojovací materiál.

Odvětrání šikmé střechy

Problémy nevětrané střechy

Chybí-li odvětrávání střechy nebo je špatně realizováno, mohou se ve střešním plášti objevit vážné závady. V letních měsících tak dochází k vysokému nárůstu teplot, v zimě zde naopak kondenzuje teplý vzduch, který se na spodní straně střešní krytiny sráží a vznikající voda tak zatéká do konstrukce střechy. Tím může dojít k rozsáhlému poškození střechy.

Pokud jste na provětrávání střechy při její realizaci zapomněli, nezoufejte. Dodatečné odvětrávání střechy je nejen možným, ale také častým řešením. Instalováno může být na většinu typů střech, včetně plochých a šikmých.

Jak na správné odvětrávání střechy

Návrh a správná realizace systému odvětrávání je klíčovým faktorem pro správnou funkci střechy a její dlouhou životnost. Nejčastěji se používají průduchy, které jsou vytvořené po celé délce okapové hrany, nasávají vzduch, který proniká mezerou k hřebeni střechy, odkud vychází ven. Je-li střecha zateplena izolací, nezapomeňte na difuzní fólii, která zabrání pronikání vlhkosti do izolace.

Ventilační prvky na střeše rodinného domu

Zachovejte funkční stav své střechy

Správné odvětrávání střechy je pro udržení dobrého stavu a prodloužení životnosti velmi důležité. K tomu lze využít větrací otvory ve střeše, které umožní proudění vzduchu a zabrání tak vzniku kondenzace a plísní. Nezapomeňte, že velikost a umístění těchto otvorů musí odpovídat konkrétnímu typu střechy i klimatickým podmínkám. Doporučujeme vám proto tuto záležitost konzultovat s odborníky, abyste se vyhnuli případným nedostatkům.

Vytvořeno11.05.2023

Tento internetový obchod ukládá soubory cookies, které pomáhají k jeho správnému fungování.

Podrobné nastaveníPovolit vše