Seznamte se s druhy kleští. Potřebujete je všechny?

 Druhy kleští

Kleště byly poprvé použity již 3 000 let před naším letopočtem, ale jak šla doba a vývoj kupředu, vyvíjelo se i toto nářadí. Nezůstalo u jednotného typu, ale lidé postupně vytvořili mnoho druhů. Pojďme se na ně podívat.


Jaké kleště potřebujete?

Správnému kutilovi prý stačí jen 3 kleště (druhy):

My tvrdíme, že využití najdou při práci kolem domu, na chatě či zahradě i další typy. Až zjistíte, k čemu se které kleště používají, budete přesně vědět, zda je (ne)potřebujete.

Hasáky nejen pro instalatéry

Hasák je nepostradatelným nástrojem instalatérů, hodit se však může i běžnému domácímu kutilovi. Skvěle poslouží nejen k utahování a povolování potrubí, ale také jiných oblých předmětů a velkých šroubů.

Tyto kleště jsou mohutnější, s vroubkovanými čelistmi. Ty bývají většinou vytočené v pravém úhlu k rukojeti, což umožní vyvinutí větší síly. Takzvané švédské modely disponují úzkým profilem pro práci v těžko přístupných prostorách.

Hasáky

Klempířské kleště pro ohýbání plechů

To je nejčastější způsob použití klempířských kleští, z čehož plyne, že i když nejste zástupce tohoto povolání, nástroj pravděpodobně využijete při svépomocných pracích kolem domu. Například při oplechování střechy nebo montáži okapového systému.

Kromě univerzálních typů najdete v této kategorii také modely určené na konkrétní činnost:

Kombinačky jako víceúčelové nářadí

Můžete s nimi tvarovat, štípat slabší i silnější dráty, uchopit ploché i oblé předměty. Právě proto patří kombinované kleště mezi základní druhy pracovních nástrojů, které by opravdu neměly chybět v žádné dílně.

Kombinačky

Nýtovací kleště pro pevné spoje

I u nýtovacích kleští si troufneme tvrdit, že jednou za čas je potřebuje každý větší či menší kutil. Nýty totiž dokáží materiály spojit rychle a efektivně. Na kratší nýty postačí klasická varianta, u nýtů delších sáhněte po pákovém typu. Pro trhací nýty potřebujete speciální typ.

Co se nýtů týká, nabízíme je hned v několika materiálech.

Nýtovací kleště

Štípací kleště místo nůžek

Se štípačkami přestřihnete rozličné druhy materiálů, nejčastěji se používají na různě silné dráty a kabely. Boční štípací kleště mají velmi ostré, delší břity, díky nimž přeštípnou i silnější ocelový drát. Čelní varianty disponují naopak břity krátkými a hodí se zejména na uštípnutí hlavy hřebíku.

Věříme, že klasické boční štípačky nosí po kapsách nejen profesionální elektrikář, ale že se najdou také v úložném boxu každého domácího kutila.

Pákové štípací kleště na silnější materiály

Pákové štípačky si lehce poradí s tlustšími materiály a předměty, jako jsou železné zámky, ocelová lana apod. Je to právě díky principu páky – čím delší rukojeť, tím větší sílu kleště vyvinou. Jakousi jejich odnoží jsou pákové nůžky.

Kleště na pojistné kroužky neboli segrovky

Seger kleště mají malé kulaté čelisti a dělí se ještě podle použití.

  • Vnějšími segrovkami můžete průměr pojistného kroužku rozšířit, například když ho potřebujete na něco navléct. Čelisti tohoto typu jsou vždy zavřené.
  • Vnitřní segrovky fungují opačně. Čelisti jsou otevřené, stlačením rukojeti kleští se kroužek zmenší a může se vložit do nějakého otvoru.

Skvělým řešením je koupit si sadu, která obsahuje čelisti vnější i vnitřní.

segrovky

Siko kleště na trubky

Sikovky umožňují utažení kapajícího kohoutku, povolení objímek a podobné činnosti. Díky dlouhým rukojetím dosáhnete pevného úchopu, průměr utahovaného/povolovaného předmětu vás nijak nelimituje díky nastavitelným čelistem. Tyto úchopové kleště proto nachází široké uplatnění v domácnosti, na zahradě i v profi dílně.

S kleštěmi ještě nekončíme

Některé druhy jsou k dostání v mini verzích, zejména kleště štípacíboční i čelní.

A pak jsou tu ještě různé speciální typy:

Vyberte si kleště, které opravdu potřebujete

Teď už víte, jaký typ se vám skutečně hodí. Nejdůležitější však je koupit kvalitní nářadí od prověřených výrobců. A na to se u nás můžete spolehnout.

 

Vybrat kvalitní kleště
Vytvořeno08.07.2022

Tento internetový obchod ukládá soubory cookies, které pomáhají k jeho správnému fungování.

Podrobné nastaveníPovolit vše