Spojvání okapových žlabů – jaké jsou možnosti?

Spojovani zlabu

Možností, jak spojit jednotlivé kusy okapového žlabu, je několik. Některé zvládnete bez problému sami, jiné potřebují odbornou ruku profesionála. Zjistěte, jaké způsoby spojování žlabů se nabízí, jak si s nimi poradit i na co si dát pozor.

 


 

Obsah článku

Možnosti spojování okapových žlabů

 

Možnosti spojování okapových žlabů

To, jak budou jednotlivé díly žlabu spojeny, se odvíjí od materiálu okapu a daného výrobce. Můžete se setkat s letováním, nýtováním, lepením a spojováním pomocí speciálních spojek. Některé z těchto způsobů se využívají také současně. My se podíváme blíže na všechny z nich.

 

Spojování okapů pomocí spojek

Pokud se do montáže okapového systému chcete pustit sami, spojky jsou jednoznačně nejlepším řešením. Jejich použití je naprosto jednoduché, a proto i nejrozšířenější. Celý okapový systém poskládáte jako stavebnici – a to zcela bez nářadí.

Můžete ho navíc kdykoli rozebrat a znovu složit. Snadná montáž a demontáž usnadní případné opravy a skvěle poslouží například u horských chalup, kde můžete okapový systém na zimu jednoduše sundat a ochránit ho tak před tíhou velkého množství sněhu.

Spojky žlabů najdete plastové, pozinkované a pozinkované s lakem, můžete je tedy využít pro okapy z těchto materiálů. Díky těsnicí gumě jsou spojky absolutně vodotěsné i při rozpínání materiálu způsobeného teplotními výkyvy. Při montáži si však musíte dát pozor, aby se v místě spoje žlaby nepřekrývaly přes sebe. Ideální dilatační mezera mezi žlaby je 2 až 3 mm.

 

 

Letování okapů

Letování neboli pájení je tradiční klempířská technika spojování kovového materiálu. Je léty prověřená a spolehlivá, vyžaduje ale ruce zkušeného profesionála. Právě kvůli náročnosti se už letování okapů příliš neprovádí, dostupné jsou jednodušší a neméně efektivní techniky. Je však možné se s pájením setkat u okapů z pozinku, hliníku, mědi nebo titanzinku.

Výhodou letování je, že při správném provedení vytvoří velmi pevný spoj, který má stejné vlastnosti a životnost jako samotný materiál. U některých materiálů se spoje okapů upevňují ještě nýty. Na rozdíl od použití spojek ale není možné takto spojené okapy rozebrat.

 

Nýtovaní a lepení okapů

Kromě upevnění pájených spojů se nýty využívají také v kombinaci s lepením. Nýtováním a lepením se spojují hliníkové, pozinkované nebo lakované pozinkované okapy. Pro většinu pozinkovaných okapů jsou dostupné také spojky žlabu, které jsou pro montáž jednodušší. Výjimkou jsou však pozinkované okapy s průměrem 80 mm. U těch spojka dostupná není a musí tak být spojeny lepením a nýtováním.

Stejně jako u letování nelze takto spojené okapy rozebrat, tato metoda je ale určitě jednodušší, a pokud jste technicky zruční, můžete ji zvládnout i sami.

Jak na to 

  1. Lepení – jednotlivé díly okapu slepíte klempířským tmelem. Nejdříve je potřeba spojované konce okapu obrousit a odmastit, aby k sobě dobře přilnuly. Pak do žlabu naneste asi 5 cm od kraje proužek tmelu a přitiskněte druhou část. Žlaby by se měly překrývat asi o 10 cm.

  1. Nýtování – slepené spoje upevněte nýty v materiálu a barvě odpovídajícím vašemu okapovému systému. Vybrat můžete z přírodního pozinku, barevného pozinku nebo hliníku. Žlab pronýtujte dvěma nýty v jeho nejvyšších místech a tmel vytlačený ze spoje dovnitř žlabu pravidelně rozetřete vlhkým prstem. Spoj tak bude dokonale utěsněn.

Pozor! Pokud spojujete hliníkový okap, který bude mít výslednou délku větší než 12 metrů, musíte použít žlabovou dilataci. Nýtované spoje jsou velmi pevné a neumožňují dostatečné rozpínání materiálu vlivem vnějších podmínek. Žlabová dilatace tak zabrání deformaci okapu.

Prefa žlabová dilatatace 

Žlabová dilatace je potřebná u okapů delších než 12 m.

 

Chystáte se na montáž okapového systému? Pak se vám bude hodit také náš článek o montáži okapových háků.

Pokud potřebujete poradit ohledně výběru nebo montáže okapového systému, neváhejte se na nás obrátit. Rádi vám pomůžeme.

 

Chci se poradit

 

Vytvořeno11.01.2021