.    Vážení zákazníci, prodejna i eshop bude z důvodu státního svátku 01.05.24 UZAVŘENA!

Substráty a zeminy: Jak se v nich vyznat a který typ vybrat

 substrát nebo zemina

Dá se říci, že vybrat vhodnou zeminu nebo substrát je polovina vašeho pěstitelského úspěchu. Kvalita substrátu ovlivní zakořenění, růst, květy i úrodu. Zorientujte se s námi v zahrádkářských pojmech, jako je například substrát pro muškáty nebo zemina na rajčata.


Zemina vs. substrát

Prodej zeminy je poměrně novou záležitostí, dříve si každý zahradník takovou směs míchal sám. Postačil hnůj živočišného původu nebo kompost a písek, popřípadě jíl. Druhů zeminy je však daleko více a vůbec není těžké si ji „vyrobit”. O většinu se totiž postará příroda sama. Mezi nejběžnější domácí zeminy patří:

  • Listovka – vzniká rozkladem listí, je jemná a lehká, s neutrálním pH. Myslete na to při podzimních pracích na zahradě a shrabané listí zužitkujte.
  • Hrabanka – kyselá zemina z borovicového jehličí a zbytků rostlin z podrostu.
  • Drnovka – vzniká kompostováním travních drnů, je těžká.

Cena zeminy na zahradu se tak rovná ceně vaší práce. Nevýhoda ale je, že v těchto zeminách se často vyskytuje plevel, dále že některé obsahují málo živin, a také fakt, že nemůžete nijak zajistit optimální pH. Proto se začaly zeminy různě zpracovávat a obohacovat – a tak vznikly substráty.

 

jakou zvolit zeminu

Zdroj: pixabay.com/photos/fresh-compost-hand-man-2386786/

 

Jaký má být správný pěstební substrát?

Základem substrátů je klasická ornice, tedy úrodná vrstva půdy vznikající zemědělskou činností, nebo rašelina, což je také druh zeminy. Další příměsi se liší podle toho, pro které rostliny je substrát určen. Nicméně níže uvedené vlastnosti jsou klíčové, ať už se jedná o substrát pro pokojové rostliny, nebo substrát na rajčata.

  • Zadržování vláhy,
  • zabezpečení výživy,
  • adekvátní pH,
  • nepřítomnost choroboplodných zárodků a škůdců.

Co se zadržování vody týká, přidávají se do substrátů jíl, perlit nebo kokosové vlákno. Pokud jde o živiny, obsahují substráty tzv. startovací dávku hnojiva, kterou za určitý čas (uvedeno na obalu) spotřebují a pak je potřeba začít s přihnojováním. A v neposlední řadě je tu pH, které každá rostlina potřebuje jinak vysoké.

Také je rozdíl, zda budete rostliny teprve sázet (sít), nebo potřebujete dosypat již vzrostlému jedinci. Samozřejmě existují univerzální druhy substrátů, ale je lepší vybrat správný typ pro konkrétní rostlinu a situaci. A hned vám vysvětlíme proč.

 

Substrát na jahody, hlína na bylinky, zemina pro hortenzie… V čem se liší?

Už jsme to nakousli, jde o hodnotu pH a další potřeby rostlin. Například kanadská borůvka potřebuje velmi kyselé pH, takže v běžném zahradnickém substrátu vám velkou úrodu nepřinese. Orchideje si zase libují v maximálním provzdušnění a vysokém procentu rašeliny, proto jim dopřejte speciální substrát pro orchideje, který toto zajistí.

Právě kvůli rozdílným potřebám najdete na trhu substrát pro hortenzie i pro pelargonie, jahody či citrusy, dokonce i substrát pro okrasné dřeviny a mnoho dalších.

přesazování rostlin

Zdroj: pixabay.com/photos/leaves-plant-rain-raindrops-rainy-839260/

 

Jaký substrát na bylinky?

Bylinkové zahrádky, ať už na zahradě, v bytě, nebo na balkoně, jsou stále oblíbenější. Aby vám zahrádka přinášela voňavou úrodu, musíte vědět, jak na to. A jednou z takových vědomostí je znalost substrátu na bylinky. Byl vyvinut speciálně pro potřeby bylinek a zeleného koření.

  • Obsahuje tu správnou dávku organického hnojiva pro BIO pěstování.
  • Díky své struktuře zaručuje rostlinám optimální provzdušnění.
  • Urychluje růst kořenů.

Pokud se chystáte pěstovat středomořské bylinky, doporučujeme použít substrát pro levandule, který je vhodný také pro rozmarýn, šalvěj a tymián. Zaručuje dobrou propustnost, vzdušnost a dlouhodobé uvolňování vápníku. Další rady pro pěstování bylinek najdete v článku Pěstování bylinek pro začátečníky: v bytě i na balkoně.  

Jak je to se zeminou pro pokojové rostliny

Teď jsme vás asi trochu zmátli slovem zemina. Pravda je taková, že teoreticky je substrát nadřazený zemině, ale prakticky mnozí výrobci rozdíl nedělají. Ani internetové vyhledávače. Vždy si proto prostudujte složení, ať víte, co se uvnitř obalu nachází. A jak je to tedy s těmi pokojovými rostlinami? 

zemina pro pokojové rostliny

Zdroj: pixabay.com/photos/houseplants-plant-indoor-plant-2521967/

 

Pokojovým rostlinám vyhovuje mírně kyselé prostředí a přiměřené množství dusíku, fosforu a draslíku. To jim zajistí substrát pro pokojové rostliny s vysokým obsahem živin. Speciálním členem rodiny „pokojovek” jsou orchideje. Substrát na orchideje není vůbec jemný, naopak by to měly být větší kousky kůry s minimem rašeliny. Substrát může také obsahovat kokosovou zeminu, což je nasekaný vnější obal kokosového ořechu.  

 

Výsev a množení žádají speciální řešení

Zmínili jsme, že také různé situace vyžadují odlišné substráty. Speciální substrát pro výsev a množení zajišťuje rovnoměrné klíčení semen, zakořeňování řízků a růst mladých přepíchnutých rostlinek. Také podporuje rychlejší rozvoj kořenové soustavy. Přidaný říční písek zase udrží ideální množství vláhy.

Klíčení semínek

Zdroj: pixabay.com/photos/seeds-sow-garden-cress-seeds-1302793/

 

Skladování substrátu a zeminy není žádná věda

Nevyužité substráty uchovávejte v původním balení na místě chráněném před klimatickými vlivy, v suchu a ideálně také v chladu. Neskladujte je společně s potravinami ani krmivy. Hrabanku a listovku (zeminy) skladujte v prodyšných pytlích za stejných podmínek.

Co se expirace týká, nemusíte se bát. Pravděpodobně je stihnete spotřebovat dříve, než se „zkazí”. Při dodržení uvedených podmínek skladování jde zhruba o 3 roky.

 

Kvalitní výrobci pro vaše kvalitní pěstování

Na Strefa.cz najdete substráty těchto českých značek:

  • AGRO – s dlouholetými zkušenostmi v pěstitelské činnosti a vlastní akreditovanou laboratoří s uznávanými odborníky.
  • FLORIA – ve znamení „pěstování pro radost a bez námahy“, s benefity v podobě hydratační složky, přírodních hnojiv a mikroprvků.
  • NATURA – jediná kompletní značková řada výrobků pro biopěstování na trhu, zaručeno certifikátem.

Hnojení muškátů

Vyberte si na Strefa.cz ten nejvhodnější substrát, teď už víte jak.

 

Vytvořeno30.09.2021

Tento internetový obchod ukládá soubory cookies, které pomáhají k jeho správnému fungování.

Podrobné nastaveníPovolit vše