Sněhové zábrany

Sněhové zábrany jsou důležitým ochranným prvkem Vaší střechy. V oblastech s četným výskytem sněhu jsou i nutností. Zabraňují sesuvu sněhu ze střechy a chrání tak Vaši střechu před poškozením a zároveň i Vaše zdraví. Existuje několik typů protisněhových zábran, mezi nejčastější patří sněhové háky, mříže sněholamu a trubkové sněholamy.

 

Jaké jsou typy sněhových zábran?  

Trubkové sněholamy

Trubkové sněholamy

Lineární ochranný prvek. Dle sklonu střechy a oblasti si volíme jednotrubkový, dvoutrubkový nebo třítrubkový sněholam.

Sněhové háky

Sněhové háky

Protisněhové háky zajistí rovnoměrné rozložení váhy sněhu na střeše. Sníh zůstáva na místě kde postupně roztává.

Rozrážeče sněhu

Rozrážeče sněhu

Slouží pro rozrážení a zpomalení sesouvající se sněhové vrstvy. Používají se někdy namísto sněhových háků.

Protisněhové mříže

Protisněhové mříže

Protisněhové mříže jsou obdobou trubkového sněholamu. Je vhodné kombinovat se sněhovými háky.

Zachytávače ledu

Zachytávače ledu

Použití v kombinaci s trubkovým sněholamem. Zabraňuje nechtěnému sklouznutí sněhu a zachycuje uvolněný led.

 

 

 

Kdy použít sněhovou ochranu střechy?

Pokud chceme zjistit, zda je nutné instalovat protisněhovou ochranu, je  nutné se v první řadě podívat do mapy se sněhovým zatížením. Dle dané oblasti a sklonu Vaší střechy se následně určí jakou sněhovou ochranu je vhodné použít a v jakém množství. Další možností je obrátit se přímo na odborníka, který to za Vás vypočítá. 

Sněhové zábrany (trubkové sněholamy/protisněhové mříže) je vhodné instalovat zejména nad vchody a v blízkosti komunikací. Používají se také pro ochranu střešních oken, satelitů, solárních panelů apod.

  Sněhové zábrany se doporučuje umístit na střechy se sklonem vyšším než 10°.

 

 

Mapa sněhových oblastí na území ČR

Území České republiky je v mapě rozděleno do 7 oblastí s charakteristickou hodnotou zatížení sněhem 0,7-4,0 kPa. Většina ČR se nachází v 1-4. oblasti, v 8. oblasti určuje zatížení sněhem příslušný Hydrometeorologický ústav. Orientační rozdělení je znazorněno na mapě sněhových oblastí z roku 2006. Aktuální data naleznete na stránce www.snehovamapa.cz, kde zjistíte nadmořskou výšku i přesné zatížení v dané oblasti.

Mapa sněhových oblastí

 

 

Důvody proč použít ochranné prvky

Protisněhové ochranné prvky je důležité používat především z hlediska ochrany Vašeho zdraví a také majetku. Ochranné prvky jsou vnímany jako věc, která není nezbytně nutná a často se na ni šetří. Ovšem náklady, které mohou vzniknout nekontrolovatelným sesuvem sněhu, či ledu mnohonásobně převýší počáteční investici, nemluvě o možném ohrožení i Vašeho zdraví, nebo jiných osob.

Můžete se podívat také na reportáž, kde o potřebě sněhové ochrany střechy hovoří prodejce a odborník značky Prefa. Uvidíte zde i typy nainstalovaných ochranných prvků.

 

Instalace sněhových zábran

Pokud bude chtít instalovat sněhové zábrany svépomocí je dobré se poradit s odborníkem, který vypočítá požadované množství ochranných prvků, dle lokace, sklonu střechy, a dalších parametrů. Následně se vždy musíte držet montážního návodu daného výrobcem.

Protisněhové háky se rozmísťují po celé ploše střechy až k hřebenu! Jedině tak budou správně plnit svoji funkci. Doporučovaná hustota rozmístění protisněhových háků se standardně pohybuje v rozmezí 1,3 až 2,5 ks/m2.

Trubkové sněholamy a protisněhové mříže se instalují na okapní hraně střechy. K jejich uchycení se využívá držáků/svěrek, které se zpravidla rozmísťují v rozmezí cca. 500mm. Více mříží, či trubek v řadě se spojuje pomocí spojek.

Při velkém sklonu, rozsáhlé ploše střechy, či jejímu umístění v náročnější sněhové oblasti, použijte i několik řad protisněhových mříží/tyčí nad sebou.

 

Sněhové zábrany

 

Na vašem soukromí nám záleží

Díky cookies bude na webu vše fungovat a my ho budeme moci dále vylepšovat. Na jiných webech se vám může objevit naše reklama. Pokud souhlasíte, klikněte na Povolit vše.

Povolit všePodrobné nastavení