Tipy na vánoční cukroví

 Vánoční cukroví na talíři.

Vánoce jsou za dveřmi a s nimi přichází čas, kdy se po celém domě rozprostírá vůně skořice, hřebíčku a čerstvě upečeného cukroví. Perníčky, kokosky, linecké – vezměte si zástěru a pusťte se do pečení.


Než se pustíte do pečení

Promyslete, které druhy by na svátečním stole neměly chybět. Možná chcete vedle tradičních receptů zkusit něco nového. Domluvte se i s rodinou nebo přáteli. Vyměňte si jednotlivé druhy cukroví a uvidíte, že nejen ušetříte čas, ale také vytvoříte různorodý a na chutě bohatý sváteční stůl. Také počítejte s tím, že vás ještě čeká zdobení stromečku, návštěva vánočních trhů a instalace svátečního osvětlení.

Ingredience na kuchyňské lince pro pečení cukroví na Vánoce.

Nachystejte si ingredience a zkontrolujte, že kuchyňské spotřebiče jsou v dobrém stavu.

 

K vánočnímu pečení budete potřebovat spoustu pomůcek. I proto je důležité, abyste měli jasno, které druhy cukroví budete péct. Zatímco bez plechu, vykrajovátek a formiček se určitě neobejdete, formu na trubičky využijete pouze u některých druhů.

Jakmile si uděláte jasno, bez kterého cukroví se letos rozhodně neobejdete, přichází čas na přípravu. Ujistěte se, že máte všechno potřebné:

  • Zkontrolujte plechy do trouby a formy na pečení. Pokud jsou už starší, popřemýšlejte o jejich výměně. Uvidíte, že cukroví bude rázem ještě lepší.
  • Zpracování ořechů vám usnadní louskáčky. Jsou praktické a nenahraditelné.
  • Těsto se vám lépe než na kuchyňské lince bude hníst na dřevěném válu. V případě potřeby všechno jednoduše přemístíte.
  • Šlehací metla by neměla být poškozená. Jinak se vám s ní bude pracovat hůř a pečení si s rozbitými věcmi rozhodně znepříjemníte.
  • Jednoznačně budete potřebovat odměrku. Bez ní by to šlo velmi těžko. Podívejte se, že údaje jsou stále dobře čitelné, a pokud nemáte kuchyňskou váhu, popřemýšlejte o jejím pořízení.

Kdy začít péct vánoční cukroví

S prvním pečením začněte tři až čtyři týdny před Vánoci. Budete tak mít jistotu, že cukroví dostatečně změkne, ale zároveň zůstane svěží. Samozřejmě záleží také na tom, které druhy budete letos péct.

  • Některé druhy cukroví, jako jsou perníčky nebo vánoční štola, potřebují čas, aby zvláčněly a plně rozvinuly svou chuť. S pečením tak můžete začít hned 1. prosince.
  • U křehkého a máslového cukroví myslete na to, že čím více másla cukroví obsahuje, tím kratší je jeho trvanlivost. Vanilkové rohlíčky nebo linecké pečte dva týdny před Štědrým dnem.
  • Krémy a náplně do cukroví by měly přijít na řadu jako poslední. Jakmile bude do Vánoc zbývat jeden týden, je ten pravý čas. To stejné platí pro nepečené druhy cukroví a rolády.
  • Pokud pečete cukroví pro speciální diety, může se trvanlivost lišit. Řiďte se proto doporučeními pro tyto druhy cukroví.
  • A samozřejmě vánočka – tu nechte na 23. prosince.

Cukroví slepené marmeládou.

Začněte s pečením perníčků. Marmeládové a krémové náplně nechte jako poslední.

Pokud si chcete těsto na cukroví připravit dopředu, budete potřebovat místo v mrazáku. Připravené těsto v něm můžete uložit až na dva měsíce. V lednici by nemělo zůstat déle než 2–4 dny. Samozřejmě zabalené v potravinářské folii nebo uzavíratelné nádobě.

Nezapomeňte zkontrolovat obsah lednice. Taková čerstvá ryba, hřiby nebo tvarůžky… Těsto může od různých potravin načichnout, což může prožitek z vánočního cukroví pokazit.

 Do Vánoc zbývá:   Pečeme:  
 4 týdny   Cukroví bez náplně – perníčky, vánoční štola, zázvorky 
 3 týdny   Linecké, pracny, vanilkové rohlíčky, kokosky 
 2 týdny   Ořechy, išelské dortíčky, strojkové a plněné druhy cukroví, čajové pečivo 
 1 týdny   Rolády, kokosové pusinky, kávová zrna, včelí úly, rumové kuličky, rafaelo, marokánky a další druhy nepečeného cukroví 
 Den před Štědrým dnem   Vánočka, jablečný závin. Nezapomeňte naplnit trubičky, věnečky a ovocné košíčky 

 

Plníme vánoční cukroví

Upečené cukroví začněte slepovat marmeládou a krémy bez másla dva týdny před Vánoci, máslové krémy přijdou na řadu několik dní před Štědrým dnem. Rozhodně to nenechávejte na poslední chvíli, aby se krém uležel a ztuhl.

Cukroví můžete spojit:

  • marmeládou,
  • máslovým krémem,
  • kávovým krémem,
  • karamelem,
  • lískooříškovým krémem.

Linecké cukroví posypané barevným drobením.

Linecké můžete spojit marmeládou nebo posypat drobením.

 

Aby se vám cukroví dobře plnilo, použijte cukrářské sáčky. Hodit se vám budou i zdobičky, protože díky nim budou tyto dobroty lahodit i očím.

Při výběru surovin buďte pečliví

Pro dosažení perfektní chuti vašeho vánočního cukroví věnujte pozornost několika klíčovým pravidlům. Začněte výběrem prvotřídních surovin, které nejen zlepší chuť cukroví, ale také přispívají k jeho lepší trvanlivosti. 

Těsto na cukroví a vykrajování cukroví pomocí vykrajovátek.

Udělejte si radost novým vykrajovátkem a dejte cukroví nový vzhled.

 

Máslo vysoké kvality, čerstvá vejce a kvalitní mouka mohou udělat výrazný rozdíl. Při výběru čokolády pro pečení volte ty s vyšším obsahem kakaa a méně přidaných tuků. Nezapomeňte také na kvalitní ořechy a sušené ovoce. I drobné detaily, jako je kvalita vanilkového extraktu nebo typ použitého cukru, mohou mít výrazný vliv na výslednou chuť.

A nezapomeňte na zásady pečení:

  • Držte se postupu receptu. Zvlášť pokud zkoušíte něco nového.
  • Nerovnoměrně rozpuštěné máslo tvoří hrudky. Nechte ho proto před zpracováním rozpustit při pokojové teplotě.
  • Do těsta můžete přidat vanilku nebo citronovou kůru. Uvidíte, že cukroví bude rázem chutnat úplně jinak.
  • Připravené těsto nechte alespoň hodinu uležet v lednici.
  • K vymazání plechu použijte ztužený tuk.
  • Před pečením si nezapomeňte předehřát troubu.
  • Upečené cukroví nechte řádně vychladnout, než ho uložíte do krabice či dózy.

Důležité je i správné skladování

Nezáleží na tom, jestli pečete s předstihem, nebo na poslední chvíli. Za trvanlivostí vánočního cukroví stojí použité ingredience, čistota při jejich přípravě i způsob, jakým všechny ty pochoutky schováte do Štědrého dne.

Obecně platí, že čím je okolní teplota nižší, tím déle vám cukroví vydrží. Dejte si pozor, pokud vánoční dobroty necháváte venku. Kolísající teploty nejsou pro cukroví nejideálnější.

Děti pečou vánoční cukroví.

Zapojte do pečení vánočního cukroví celou rodinu.

 

Suché druhy cukroví potřebují svůj čas, aby změkly. Neskladujte je proto v žádné uzavíratelné nádobě, ale nechte je dýchat. Ideálním řešením je papírová krabice. Do dózy naopak umístěte sušenky a křupavé cukroví. Stejně tak uložte i sněhové cukroví. V lednici by se vám mohlo znehodnotit. Krémové a čokoládové kousky naopak do lednice patří. Skladovat je můžete i venku, pokud se teplota pohybuje kolem 0 °C.

Možná vám nějaké cukroví po Vánocích zbyde. Určitě ho nevyhazujte. Všechno zabalte do fólie nebo uložte do vzduchotěsné nádoby a vložte do mrazáku. Až vás bude honit mlsná, víte, kde něco dobrého najdete. Cukroví vám v mrazáku vydrží 6 až 12 měsíců. Pamatujte na to, že jakmile cukroví jednou odmrazíte, už ho nikdy nezmrazujte znovu.

Užijte si chvíle vánočního pečení

Promyslete, kolik druhů cukroví by mělo zdobit váš stůl. Přichystejte si ingredience, zkontrolujte stav kuchyňských pomocníků, udělejte si radost novou formičkou a pusťte se do toho. A nezapomeňte, že ať už jde o pečení cukroví, nebo zdobení vánočního stromečku, nejdůležitější je čas strávený s vašimi blízkými.

Vytvořeno13.12.2023

Tento internetový obchod ukládá soubory cookies, které pomáhají k jeho správnému fungování.

Podrobné nastaveníPovolit vše