Hledat

plastový žlab

zemní vrut

závětrná lišta

plastový svod

vrut terasový

Capacco

Upravte okolí bazénu funkčně i esteticky

 Úprava okolí bazénu

Bazén se stal téměř běžnou součástí každé zahrady. Pokud i vy právě řešíte stavbu či zapuštění nádrže na koupání, pravděpodobně se vám bude hodit pár tipů na úpravy okolí bazénu. Tak jdeme na to.


Když úprava okolí bazénu, tak bezpečná

Kromě neklouzavosti musí být materiály pro obložení bazénu dostatečně odolné proti vlhkosti a mrazu. Téměř nezničitelné jsou kámen a betonová dlažba, možností je však daleko více. Pojďme se na ně podívat.

Materiál Výhody Nevýhody
Přírodní kámen vysoká odolnost; bezpečný povrch omezený výběr barev a tvarů; vyšší cena; vysoká absorpce tepla; časem se začne drolit
Umělý kámen vzhled přírodního kamene, ale levnější; stálobarevnost; odolnost; bezpečný povrch omezený výběr barev (napodobuje přírodní kámen)
Betonová dlažba (zámková) vysoká odolnost; bezpečný povrch; velký výběr barev, tvarů a povrchů vyžaduje rovný povrch a kladení do betonového lůžka
Klasická dlažba nízká cena; velký výběr velikostí, barev a vzorů; dobře se čistí vyšší absorpce tepla; křehčí, může praskat; vyžaduje dokonale rovný podklad
Exotické dřevo příjemný a přirozený materiál; velký výběr vlastností a cen; snadná příprava podkladu nutnost pravidelné údržby; časem se začnou dělat třísky; bazénová chemie na něm zanechává stopy
Woodplastic (WPC) bezúdržbovost; vysoká odolnost; bezpečný povrch; snadná pokládka  

 

Dlažba u bazénu

 

Úprava okolí nadzemního bazénu

Obložení nadzemního bazénu jeho majitelé většinou příliš neřeší, často můžete tyto bazény vidět stát uprostřed travnaté plochy. Nevýhodou však je, že se tak do čisté vody nanáší tráva. Nebojte se udělat podlahu kolem bazénu i v tomto případě, jen nezapomeňte na stejná bezpečnostní pravidla jako u bazénů zapuštěných.

Jak je to s pracností obložení kolem bazénu

Nejjednodušší práci budete mít, když si vyberete materiál s tzv. klick systémem, který lze položit na jakýkoliv povrch. V případě velkých nerovností si připravte kolečko se štěrkem, lopatu a hrábě a během chvilky máte terén připravený. Pak už jednotlivé díly pouze zaklapáváte do sebe. Tímto systémem disponují například dlaždice z umělého kamene a WPC.

Podobné je to se dřevem kolem bazénu, tam si však na nahrubo srovnaný terén musíte ještě vyrobit rošt, na který budete jednotlivé komponenty pokládat. Tady už se bez vhodného nářadí a trochu zručnosti neobejdete.

U zámkové a keramické protiskluzové dlažby k bazénu vás čeká kladení do betonového lůžka, nebo alespoň zpevnění pomocí suchých směsí. Také vás nemine důkladná úprava terénu kolem bazénu. Každopádně, co se nářadí týká, budete potřebovat:

Pokládka zámkové dlažby u bazénu

Jak je to s čištěním lemu kolem bazénu

Určitě je vám jasné, že záleží na materiálu:

 • Z tohoto hlediska je dlažba kolem bazénu výhra, čistí se totiž velmi snadno. Stačí setřít mopem.
 • Pro úklid WPC také postačí hadice s vodou a mop.
 • S naolejovaným dřevem to také není nijak složité, ale jak bylo zmíněno v tabulce: pokud větší skvrnu od vody s chlorovou chemií neodstraníte ihned, neodstraníte ji už nikdy.
 • Kameny mají hrubý povrch, špína se z nich tedy odstraňuje hůře. Občasné drhnutí podlahovým kartáčem vás zřejmě nemine a hodit se bude také vysokotlaký čistič.
 • U zámkové dlažby se neobejdete bez likvidátoru zeleně, která bude prorůstat skrze spáry.

Úpravy zahrady kolem bazénu

Co se týká širšího okolí bazénu, tedy za zpevněným pásem, nejčastější volbou je trávník. Protože právě tráva a zeleň obecně vytvoří společně s azurovou vodní plochou skutečnou rekreační oázu. Trávník sice vyžaduje určitou údržbu, ale jen minimální – správné zavlažování a pravidelné sečení. Ani jeho založení není tak těžké, jak by se mohlo zdát.

Opět ale zdůrazňujeme zpevněný lem široký alespoň 1,5 metru, protože těsná blízkost trávníku k hranám bazénu bude způsobovat:

 1. větší znečišťování vody,
 2. podmáčení a zničení trávníku v přilehlém okolí.

Další úpravy okolo bazénu by měly být funkční a estetické zároveň.

Aby zahrada kolem bazénu dobře sloužila

Funkční stránka věci je vám určitě jasná:

 • prostor pro slunění a relaxaci,
 • přistínění,
 • pohledové odclonění,
 • závětří.

Chybět tedy nesmí zahradní nábytek, slunečník nebo stínicí rohože, treláže s popínavými rostlinami. Nezapomeňte na úkryt pro zahradní hadici, která je pro čištění zpevněného okolí bazénu nezbytným pomocníkem.

Relaxační prostor u bazénu

Jak upravit okolí bazénu esteticky

Pokud vám to rozměry zahrady dovolí, můžete v okolí bazénu vytvořit příjemná přírodní zákoutí tím, že zde vysázíte různé stálozelené či velkolisté dřeviny. Nejvyšší rostliny zasaďte nejdále od bazénu, blíže připojte nižší výsadbu, jako například trvalky nebo ozdobné traviny. Prostor můžete doplnit také rostlinami v nádobách, které však nestavte příliš blízko vody.

Kvetoucí rostliny vybírejte sezónní, které vás právě v létě potěší záplavou pestrých barev. Nejblíže k bazénu se hodí spíše tropická vegetace jako aloe, agáve nebo malé palmy, protože odraz slunce na vodní hladině vytváří teplejší prostředí.

Skvělým parťákem je živý plot, který kromě estetické stránky plní také funkci větrolamu a pohledového odclonění. Zvolte neopadavé stálezelené druhy (zerav, cypřišek), které se dají dobře tvarovat, nebo vyšší a husté jehličnany (smrk, ozdobné jedle).

Co kolem nadzemního bazénu?

Přestože nadzemní bazény rozbíjí estetickou kompaktnost zahrady, neznamená to, že nemá cenu s tím něco dělat. Z WPC prken s klick systémem můžete postavit plot, který bude k bazénu přiléhat a krýt jeho konstrukci. Pokud budete mít ze stejného materiálu také pochozí plochu kolem, vznikne elegantní kompozice.

S otázkou jak upravit okolí nadzemního bazénu esteticky se pak už nemusíte příliš trápit – aplikujte stejná doporučení jako v případě zapuštěného bazénu.

Nadzemní bazén 

Pusťte se do toho

Inspirace pro okolí bazénu jsme vám dodali snad dost, teď už si jen připravte zahradnické potřeby, substráty a s chutí do toho. A až bude vše hotovo a vy budete relaxovat v příjemném prostředí u bazénu, přečtěte si článek o tom, jak zazimovat bazén. Ať jste připraveni.

Vytvořeno02.05.2022

Na vašem soukromí nám záleží

Díky cookies bude na webu vše fungovat a my ho budeme moci dále vylepšovat. Na jiných webech se vám může objevit naše reklama. Pokud souhlasíte, klikněte na Povolit vše.

Povolit všePodrobné nastavení