Zahradní jezírko okrasné i retenční: Jak na to?

 Zahradní jezírko

Okrasné jezírko zkrášlí vaši zahradu, vsakovací zase zadrží tolik potřebnou vodu. Pokud nevíte, jak jezírko postavit, máme pro vás postup krok za krokem i několik rad navíc.


Na co při plánování jezírka na zahradě myslet

V první řadě se budete rozhodovat o umístění jezírka. Zde platí několik základních pravidel, které byste měli brát v potaz:

  • Důležitý je dostatek slunečního svitu, přibližně 8 hodin denně.
  • Zvažte vzdálenost od listnatých stromů. Spadané listí se rozkládá a zvyšuje tvorbu řas, které zbarví jezírko do zelena.
  • Pozor na potrubí a kabely, které by se při hloubení díry mohly poškodit.
  • Jezírko potřebuje rovinu, jinak budete mít problém se zamaskováním vyššího břehu.

Další dvě věci, které je potřeba před založením okrasného jezírka dobře zvážit, je jeho rozloha a hloubka.

Máte-li v plánu udělat jen malé zahradní jezírko, pak vězte, že pro udržení biologické rovnováhy je potřeba minimálně 5 m² vodní plochy. Čím větší bude, tím snadněji příroda zvládne balancovat vhodné podmínky a udržet funkční ekosystém.

Co se hloubky týká, doporučujeme naplánovat různé zóny, protože každá rostlina potřebuje jinou hloubku výsadby. Například takto:

  • bažina do 10 cm
  • mělká voda 20–40 cm
  • hluboká voda 60–150 cm

Přechod mezi zónami by měl být pozvolný, s maximálním rozdílem 25 cm, aby nedocházelo k sesuvu štěrku nebo písku na dně. Nejhlubší místa mohou dosahovat až 1,5 m, to alespoň částečně zabrání zamrzání vody.

Poslední věc, kterou musíte zvážit při plánování, je možnost údržby jezírka v jeho největší hloubce. V 1,5 metru vám doslova poteče do bot, proto je vhodné k tomuto místu zbudovat molo.

Zahradní jezírko se sezením

 

Přírodní jezírko na zahradě krok za krokem

Plány máme hotové, teď je potřeba převést je do reality. Pojďme se tedy podívat, jak udělat zahradní jezírko svépomocí.

Vyznačte obrys

Přírodní jezírko nemusí být pravidelné, nebojte se ho formovat vzhledem k jeho umístění či tvaru zahrady. Pro vyznačení linií použijte jakékoli kolíky, kolem nichž natáhnete provázek.

Vyhlubte jámu

Lopatu do ruky a pusťte se do kopání. V případě většího jezírka si můžete najmout bagřík, nicméně konečné úpravy stejně budete muset udělat ručně. Kopejte zvenku dovnitř, vymodelujte různé hloubky a vytvořte kolem okraje jezírka příkop o hloubce 15 cm, takzvanou kapilární uzávěru.

V nejhlubším místě vykopejte ještě díru pro sací koš čerpadla, aby se jezírko mohlo v nutném případě snadno vyprázdnit.

Vyrovnejte a vyčistěte

Napříč přes jezírko položte vyrovnávací lať a na ni vodováhu, v případě potřeby okraj srovnejte. Postup zopakujte na několika místech. Také jednotlivé zóny by měly být rovné, aby sadební koše či speciální tašky nesklouzávaly. Odstraňte kameny a kořeny, dno pokryjte silnější vrstvou písku (cca 10 cm) a udusejte.

Položte textilii a fólii

Abyste zabránili protržení jezírkové fólie, vystelte jámu nejprve netkanou textilií. Teprve na ni rozprostřete fólii s co nejmenším počtem skladů, nezapomeňte na přesah přes okraje minimálně 50 cm. Pro stanovení potřebné velikosti fólie jámu důkladně změřte pomocí pásma, které bude kopírovat vrstvení, a přičtěte 60 cm.

Přesah fólie rozprostřete také do kapilární uzávěry a zbytek zasypejte zeminou. Estetické stránce okrajů a okolí jezírka se budeme věnovat ke konci článku, teď pokračujeme v praktických krocích.

Finalizujte

Dno zasypte tenkou vrstvu písku nebo jemného štěrku a napusťte vodu do nejhlubší části, aby se zde fólie usadila. Chlorovanou vodu nechte nejprve týden odstát, než se pustíte do sázení. Betonové jezírko svépomocí: postup je velmi podobný.

Ne vždy je půda na zahradě vhodná pro umělé jezírko. Může být příliš kamenitá nebo písčitá, zkrátka nedrží tvar a sesouvá se. Pak je jen jedno řešení: po vyhloubení a vymodelování jednotlivých zón jámu vybetonujte. Povrch poté ošetřete penetrací a položte geo textilii a jezírkovou fólii, stejně jako v předchozím postupu.

Stavba zahradního jezírka

 

Zkrášlete své malé jezírko na zahradě

Jak vyrobit jezírko už víte, teď vám zbývá ho esteticky upravit, ať perfektně zapadá do vaší okrasné zahrady.. Tento krok si můžeme rozdělit na dvě části:

  • osázení rostlinami,
  • úprava břehu a těsného okolí.

Pro výsadbu doporučujeme například prvosenky, šáchor, lekníny nebo kosatce, sledujte však informace o požadované hloubce pro danou rostlinu. Podle typu zóny použijte sadební koše, tašky nebo speciální květináče, které nezapomeňte upevnit pomocí háků či kamenů. Až budete s výsadbou hotovi, můžete jezírko zcela naplnit vodou.

K zakrytí kapilární uzávěry použijte kameny a převislé rostliny. Kameny jsou nejoblíbenější volbou pro okolí jezírka, protože jde o dokonale ladící přírodní materiál. Přestože jáma je vyložená fólií, celek budí dojem kamenného zahradního jezírka.

 

Jak postavit jezírko s vodopádem

Na začátek je třeba říci, že vodopád je vhodný spíše pro větší jezírka (od 40 m2), protože vodní rostliny potřebují klidovou zónu. Postup vybudování jezírka bude stejný, ale pro vytvoření vodopádu budete potřebovat ještě:

Naprosto nejjednodušší způsob je vyhloubit vedle jezírka tzv. čerpací jámu, kam umístíte čerpadlo. Sací hadici připojíte na čerpadlo, položíte do jezírka a opatrně zakryjete většími plochými kameny. Do toho nejvrchnějšího vyvrtáte díru a skrze ní protáhnete zahradní hadici.

Jezírko s vodopádem

Jezírko na dešťovou vodu

Pokud chcete šetřit pitnou vodou, nabízí se možnost plnit jezírko vodou dešťovou. Zvláště v případě, že na zahradě již máte nádobu na sběr dešťovky. K vývodu ze sudu jednoduše napojíte hadici, která povede do jezírka. Nebo použijte sběrač dešťové vody, který se namontuje na svod a připojí k jakékoli standardní zahradní hadici o průměru 25 mm (1").

Jak se o okrasné jezírko starat

V dostatečně velkém jezírku se o správné fungování většinou postará sama příroda, ale není na škodu jí občas trochu pomoci. Mějte tedy po ruce jezírkovou chemii, hodit se vám možná bude i jiné příslušenství. Vzhledem k pěstování vodních rostlin by vám nemělo chybět ani zahradní nářadí.

Vsakovací jezírko zadrží v zahradě vodu

Stále se zvětšující sucho upozorňuje na důležitost zadržování vody v přírodě. Ve vaší zahradě proto můžete vybudovat tzv. vsakovací jezírko, které zachytí dešťovou vodu a postupně ji bude propouštět do podloží. Pravidla pro vytvoření tohoto rezervoáru zní:

  • Umístěte ho do nejnižší části zahrady, aby voda mohla přitékat samospádem.
  • Dno vyložte geotextilií, na kterou navrstvíte štěrk a položíte další vrstvu textilie.
  • Jako poslední patro dejte rostlinný substrát s humusem.

Retenční jezírko

Vyrobte si levné zahradní jezírko

Cenu zahradního jezírka dělaného svépomocí určuje hlavně použitý materiál. Na Strefa.cz se přehnaných částek bát nemusíte. Vyberte si kvalitní suroviny a pusťte se do toho.

 

 

Vytvořeno14.06.2022

Tento internetový obchod ukládá soubory cookies, které pomáhají k jeho správnému fungování.

Podrobné nastaveníPovolit vše