Jak na celoroční údržbu trávníku

 údržba trávníku

Hustý a svěže zelený trávník je korunou na kráse každé zahrady. Aby takový opravdu byl, je potřeba o něj pečovat celoročně. Jinak ale vypadá údržba trávníku na jaře, jinak v horkém létě – a ani v chladnějším období roku na něj nesmíme zapomínat. Podívejme se tedy na celoroční péči o trávník.


Přečtěte si:

Péče o trávník na jaře

S jarní údržbou trávníku začněte, až teplota venku vystoupá nad 10 °C. Jako první přijde na řadu vertikutace, tedy provzdušnění. Trávník se po zimě dusí pod nepropustnou vrstvou odumřelých částí rostlin, která brání výměně plynů a přístupu vody. Zvyšuje se tak riziko napadení chorobami a zkracování či odumírání kořenů travního porostu.

Kdy vertikutovat trávník na jaře?

Půda by neměla být vysušená, ale ani příliš promáčená. Ideální doba je 2 dny po jarním dešti. Samozřejmě za dodržení výše uvedené podmínky, že denní teplota vystoupala nad 10 °C.

Jak vertikutovat?

Provzdušnění se provádí různými typy vertikutátorů. Na velkou plochu využijete motorový stroj, na menší zahrady vám postačí ruční vertikutátor. V obou případech je princip fungování stejný: ostré zuby na válci se zařezávají svisle do trávníku, vyhrabují plsť, mech i zbytky posečené trávy a přesekávají trávní výhonky, čímž podporují tvorbu nových.

Vertikutace ale není o zpracování půdy, nože se mají terénu jen lehce dotýkat. Příliš hluboké provzdušnění trávník poškodí, doporučená pracovní hloubka je dva až tři milimetry.

Po ukončení vertikutace se nelekejte, trávník nebude vypadat příliš vábně. Další postup je takový:

Pokud po vertikutaci zjistíte, že je trávník více než z 50 % zničený, je lepší založit trávník nový.

Muž provádějící vertikutaci za pomoci motorového vertikutačního stroje

Vertikutace je nezbytnou součástí ošetření trávníku na jaře

 

Hnojení je nezbytnou součástí ošetření trávníku na jaře

Po vertikutaci nechte trávník cca týden v klidu a pak mu dodejte živiny. Jak poznat to správné hnojivo? Nejlepší je samozřejmě 100% přírodní, například kravský a koňský hnůj. Syntetická hnojiva by měla obsahovat alespoň některou ze základních látek:

  • dusík,
  • fosfor,
  • hořčík,
  • vápník – nemá však smysl vápnit každý trávník, jen ty ve stinných polohách s kyselou půdou, kde se daří nežádoucím mechům.

Různá speciální trávníková hnojiva jsou vhodná z toho důvodu, že díky dlouhodobému účinku trávník poroste plynule. Některé druhy navíc obsahují i složky zabraňující růstu plevele. U hnojiva typu NPK však dejte pozor na to, aby půda nebyla před hnojením suchá, jinak můžete trávu spálit.

Kdy začít zalévat trávník?

Jakmile dokončíte vertikutaci a hnojení, můžete začít zavlažovat. Frekvence záleží na „věku“ trávníku. Čerstvě založený zalévejte 5× denně a frekvenci postupně snižujte, jak bude tráva růst a sílit. Několikaleté trávníky stačí zalít zhruba jednou za 2–3 dny, ale zato důkladně, aby voda prosákla do hloubky.

Kdy a jak sekat trávu na jaře?

Jakmile trávník dosáhne 10 cm výšky, je čas vytáhnout sekačku, v případě nové trávy raději kosu. První sekání připadá v nižších polohách obvykle na konec dubna, ve vyšších o něco později. Do sekání se pusťte tehdy, když je tráva suchá.

Ideální je odstranit zhruba třetinu délky, pokud chcete zkrátit ještě více, proveďte to na dvakrát. V takovém případě druhé sekání následuje 3 dny po prvním. Další sekání vás čeká, až trávník přeroste vámi požadovanou délku o cca 3–6 cm. Krátké anglické trávníky se sekají klidně i jednou týdně.

Sekačka i kosa musí vždy být perfektně nabroušená, směr sekání střídejte. Odstraňujte maximálně třetinu délky stébla. Budete-li trávník sekat pravidelně, odmění se vám skvělou fyzickou kondicí a krásným vzhledem.

Sekačka sekající trávník

Sekání trávy je někdy únavné, ale vyplatí se

 

Péče o trávník v létě

Jak na to, aby se i v parném létě trávník zelenal? Dodržujte tyto tři hlavní zásady.

  • Při sekání nechávejte delší stébla.
  • Zalévejte vydatněji a ve správný čas.
  • Mulčujte.

V letních měsících stébla nezkracujte o tolik. Příliš krátce sestřižený trávník nedokáže hospodařit s vláhou. Dopřejte mu dostatek vody aspoň každý druhý den. Voda se musí dostat až ke kořenům, což znamená minimálně 10 litrů na metr čtvereční. Zalévejte brzy ráno nebo večer, kdy půda ještě/už není rozpálená a vysušená.

Klasické hnojivo si schovejte až na podzim, v létě je lepší využít posekanou trávu k mulčování. Rozhrňte ji po trávníku, čímž vytvoříte pokrývku, která pomůže udržet vláhu a ochrání proti slunci. S mulčováním to však nepřežeňte, ať trávník nezadusíte silnou vrstvou.

Během opravdu silných veder zavlažujte na pár minut i během dne. Tráva i půda se také potřebují zchladit. Pokud se děsíte následného účtu za vodu, případně prázdné studny, využívejte k zalévání vodu dešťovou, nebo si vyrobte kapkovou závlahu, která šetří vodu, čas i práci.

Vodní rozprašovač kropící trávník

Nezapomínejte na dostatečnou závlahu.

 

Péče o trávník na podzim

Zatímco záhonům vrstva listí prospívá, trávníku nikoliv. Vytvoří se pod ní příliš vlhké prostředí, ve kterém se brzy rozvinou plísně nebo některé houbové choroby. Takže se začátkem podzimu si připravte hrábě nebo fukary, kolečko a spadané listí pravidelně odklízejte. Nejlépe jednou týdně.

Údržba trávníku na podzim zahrnuje i sekání

Dokud tráva roste, je třeba ji sekat. Na podzim roste pomaleji, takže i sekání je méně časté, nejvýše jednou za týden či dva. Jak vysokou trávu nechat na podzim? Nůž sekačky nastavte tak, aby stébla zůstala vysoká nejméně 4 cm, nižší porost má větší tendenci vymrzat. Posekanou trávu nenechávejte ležet, v tomto období už není mulčování žádoucí.

A kdy naposledy posekat trávník? Tráva přestává růst, když teploty klesnou k 7 °C. Poslední sekání trávy před zimou vás tak většinou čeká na konci října, při teplém podzimu v půlce listopadu.

Mám v rámci podzimní údržby trávník provzdušnit a hnojit?

Ano a ano. Během letní sezóny se půda pod trávníkem stává hutnější, takže kořeny nemají dostatek vzduchu. Na menší plochy nemusíte hned vytahovat vertikutátor, dobře poslouží i obyčejné vidle. Vpichujte je do hloubky 15 cm v rozestupech také kolem 15 cm a vždy jimi mírně zakývejte.

Na podzim hnojte jiným druhem hnojiva, protože trávník teď nepotřebuje stimulovat, ale připravit se na zimu. Speciální hnojiva s vyšším obsahem draslíku výrazně zvyšují odolnost proti houbovým chorobám. Pokud je váš trávník zastíněný se zvýšenou vlhkostí a tím náchylnější ke množení plísní, můžete použít také fungicidy. Všechny prostředky aplikujte v období září až listopad.

Kdy si odškrtnout údržbu trávníku před zimou jako hotovou?

Pokud je teplejší podzim, můžete do podzimní péče o trávník zahrnout také opravy vypálených a jinak poničených míst dosetím trávy nové. Jestliže už jste provzdušnili, pohnojili a tráva přestala růst, máte hotovo.

Muž shrabující spadané listí z trávníku

Vrstva spadaného listí trávníku neprospívá

 

Péče o trávník v zimě

Zima je období vegetačního klidu. Jakmile udeří první mrazíky, nechte trávník odpočívat, a to i v případě, že jste něco z podzimní údržby nestihli. Můžete si zatím třeba nastudovat, jak vybudovat zahradní jezírko nebo kdy a jak stříhat ovocné stromy. To se vám může na jaře hodit.

Vyhněte se nejčastějším chybám při péči o trávník

Pokud u vás opravdu platí, že za plotem je tráva zelenější, možná děláte jednu z následujících chyb:

  • nesprávné zavlažování,
  • přílišné zkracování,
  • chybějící vertikutace,
  • nedostatek živin,
  • nedodržení postupů pro jednotlivá roční období.

Jak se těchto chyb vyvarovat se dozvíte v předchozích odstavcích, věci potřebné pro správnou celoroční péči o trávník si vyberte na našem e-shopu.

Vytvořeno05.06.2023

Tento internetový obchod ukládá soubory cookies, které pomáhají k jeho správnému fungování.

Podrobné nastaveníPovolit vše