.    Vážení zákazníci, prodejna i eshop bude z důvodu státního svátku 01.05.24 UZAVŘENA!

Oprava nebo stavba střechy: Kompletní průvodce postupem

 Rekonstrukce a oprava střechy

Existuje několik důvodů k rekonstrukci střechy a její postup se pak odvíjí právě od nich. Některé úkony zvládnete sami, na jiné si budete muset přizvat odborníka. Přinášíme vám přehled všech kroků a hledisek opravy staré střechy, ale i stavby střechy nové.


Kdy přistoupit k rekonstrukci střechy

Jednoduše by se dalo odpovědět: Když není v dobrém stavu. Tedy když:

  • střechou do domu zatéká,
  • dochází k přílišnému úniku tepla,
  • je mechanicky poškozena.

Dalšími důvody mohou být vybudování obytného podkroví nebo když střecha takzvaně kazí dojem (opotřebovaná střešní krytina versus nová fasáda apod.).

A kdy se do rekonstrukce pustit časově? Vzhledem k tomu, že dům zůstane po dobu opravy nechráněný, jako nejvhodnější období se jeví jaro a léto.

Je důležité při rozhodování vědět, že nová, či opravená střecha vám bude šetřit peníze. Pokud je pro vás toto téma teď akutální, podívejte se také na další tipy jak šetřit peníze.

 

Výměna střešní krytiny není těžká

Začněme tím nejjednodušším. Pokud střecha stále dobře slouží a vy chcete změnu z estetických důvodů, je to celkem snadné a celou akci pravděpodobně zvládnete svépomocí. Jednotlivé kroky nejsou nijak složité, vyžadují spíše velkou opatrnost a absenci závratí z výšek.

Co vás čeká?

  1. Výběr vhodné nové střešní krytiny.
  2. Demontáž staré krytiny.
  3. Její likvidace, tedy odvoz na určené místo.
  4. Pokládka nové střešní krytiny.

Vrátíme-li se k bodu jedna, který je podle nás nejzásadnější, máme pro vás dobrou zprávu. Na téma „volba střešní krytiny” jsme již zpracovali článek, který vám poradí, jakou střešní krytinu vybrat.

V článku se dozvíte podrobnosti o jednotlivých materiálech, o jejich vlastnostech a také o způsobech pokládky. Právě montáž krytiny pro vás může být rozhodující, pokud se chystáte výměnu provést sami. Velmi jednoduchá je pokládka plastové střešní krytiny Capacco.

Potřebuji k této rekonstrukci střechy povolení?

V případě výměny střešní krytiny, kdy nezasahujete do nosných konstrukcí a podstatně neměníte vzhled stavby, patří tento proces mezi udržovací práce, takže nemusíte ohlašovat stavbu ani shánět stavební povolení. Výjimkou je, pokud bydlíte v kulturní památce nebo památkové zóně.

Pozor, toto vše platí jen s účinností zákona č. 183/2006 Sb., tedy do 30. června 2023. Poté už vám takováto rekonstrukce střechy bez povolení neprojde. Tedy ne na domě větším než 40 m2.

Pokládka střešní krytiny cappaco

 

Jak opravit střechu, do které zatéká

Tady už se dostáváme na tenký led, který musí nejprve „prubnout” odborník. Ten provede potřebné testy a zkontroluje všechny prvky střechy. Posoudí, zda postačí vyměnit opotřebovanou střešní krytinu, vylepšit oplechování, nebo se musí nahradit celý krov. Nakonec připraví projekt na rekonstrukci střechy.

Pokud shledá, že na vině je chybějící nebo špatné oplechování, nemusíte se bát. Oplechování lze také zvládnout svépomocí, návod na oplechování střechy už jsme vám také přinesli.

Pokud dojde na nejhorší, tedy výměnu krovu, rekonstrukce střechy se bez firmy neobejde. Vyhotovení nového krovu se dá rozdělit na tyto části:

  • přípravné práce – frézování, hoblování a impregnace řeziva,
  • montáž krovu – pozednic, krokví, podhledů,
  • montáž bednění, hydroizolační fólie a latí.

Opravdu je lepší tuto práci přenechat zručným tesařům a pokrývačům. Vy se můžete opět zapojit v dalších fázích, tedy při pokládce střešní krytiny a oplechování.

Rekonstrukce střechy se stavebním povolením

Výměna krovu už je chápána jako zásah do nosné konstrukce, proto se nejprve informujte na příslušném stavebním úřadě o správném postupu. Pokud budete potřebovat stavební povolení, projektant vám musí připravit dokumentaci, která bude obsahovat následující:

  • stavební část,
  • statické posouzení,
  • požárně bezpečnostní řešení.

Samotný projekt střechy pak zahrnuje půdorys včetně řezů a pohledů, zakreslení jednotlivých rovin a částí s uvedením příslušných kót. Chybět by neměl ani způsob odvodnění střechy, hromosvodná soustava a návrh protisněhových opatření.

Jak přesně je to s rekonstrukcí střechy a stavebním povolením pro rok 2022, zjistíte ve zmiňovaném stavebním zákonu, který platí do 30. 6. 2023.

Sněhové střešní zábrany

 

Jak postavit střechu pro obytné podkroví

Obytné podkroví se neobejde bez kvalitního zateplení a prosvětlovacích prvků (střešní okna, vikýře, světlovody atd.), tedy ani bez rekonstrukce střechy. Většinou se to bere z gruntu a postaví se v podstatě střecha nová.

Ani v tomto případě se o rekonstrukci střechy svépomocí nedá mluvit. Na začátku je nutné odborné zhodnocení více stavebně-technických faktorů, jako například světlé výšky prostoru, možnosti vedení potrubí či sklon střechy. K tomu bezpochyby využijete služeb profesionálů, nicméně můžete si přečíst o typech a sklonech střech, abyste byli v obraze.

Stavba střechy – postup, který vás čeká a nemine

Jako první se vždy vyřizuje papírování:

  • stavební a technický posudek,
  • projektová dokumentace,
  • stavební povolení.

Poté vás čeká demontáž a likvidace staré střechy. To nejspíše zvládnete sami, jen si nezapomeňte zajistit kontejner a jeho odvoz. V dalším kroku se vyhotovuje krov, o jehož montáži jsme psali výše.

Nyní přichází na řadu zateplení. Lépe řečeno tepelná izolace, protože nejde jen o udržení tepla uvnitř (v zimě), ale také o odizolování horka zvenku (v létě). Tento krok vždy řešte se specialistou, který umí navrhnout vhodnou skladbu střešního pláště. Důležitá je totiž nejen dostatečná tloušťka izolace, ale také její kombinace se střešní fólií. Odborník nezapomene ani na správné odvětrávání.

Poslední etapa zahrnuje pokládku nové střešní krytiny, kterou jsme probírali na začátku článku.

Sami vidíte, že stavbu střechy svépomocí zvládnete pouze částečně. V některých krocích se bez profesionálů neobejdete.

Pokládka falcované střechy

Okapový systém ke střeše patří

Při rekonstrukci střechy se často mění i okapový systém. Druhá dobrá zpráva dneška je, že my víme, jak na montáž okapů svépomocí, a o své znalosti jsme se s vámi podělili.

U okapového systému je však více skutečností, které je třeba znát, proto si nezapomeňte přečíst články s následujícími tématy:

Neděste se dopředu, s těmito znalostmi to zvládnete bez problémů.

Plastový okapový systém

 

Rekonstrukce a stavba střechy – postup krok za krokem

V předchozích odstavcích jsme probrali důvody k rekonstrukci a její způsoby skrz naskrz. Pokud se v tématu začínáte ztrácet, máme pro vás stručný postup v bodech.

  1. Příprava projektu s odborníkem
  2. Vyřízení potřebných dokumentů
  3. Demontáž a likvidace staré střešní krytiny a krovu, případně odstranění okapového systému
  4. Vyhotovení a montáž nového krovu
  5. Položení tepelné izolace a odvětrávání
  6. Pokládka nové střešní krytiny
  7. Oplechování střechy
  8. Montáž okapového systému

Toto je postup kompletní rekonstrukce, nezapomeňte však, že přizvaný specialista může doporučit výměnu jen některých částí (např. latí) a pak určité kroky nebudou třeba.

 

Renovace starých střech bez demontáže

Některé firmy nabízí i tuto možnost, ale lze ji využít jen v případě, že stojíte pouze o novou střešní krytinu. V případě nutnosti revitalizace krovu se demontáži nevyhnete.

 

Zjistěte, na kolik vás rekonstrukce střechy vyjde

O cenách jsme již napsali poměrně podrobný článek, zohledňující různé faktory. Tak neváhejte a pusťte se do dalšího čtení, tentokrát o cenách rekonstrukce střechy. Pokud přemýšlíte, kde na rekonstrukci střechy získat peníze, můžete využít například půjčku na cokoliv.

STREFA TIP: Je to větší věda, než jste čekali? Najděte zdarma ověřeného řemeslníka.

 

Vytvořeno23.03.2022

Tento internetový obchod ukládá soubory cookies, které pomáhají k jeho správnému fungování.

Podrobné nastaveníPovolit vše